Dom maklerski, zwany także firmą maklerską, jest firmą licencjonowaną do kupowania i sprzedawania akcji lub papierów wartościowych. Działając jako pośrednik między kupującymi i sprzedającymi, firma ta zazwyczaj zatrudnia brokerów, którzy realizują życzenia klientów firmy, ponieważ odnoszą się one do obrotu akcjami. Usługi brokerskie są zazwyczaj świadczone na zasadzie prowizji. Kwoty prowizji pobierane za kupno i sprzedaż papierów wartościowych różnią się w zależności od domu maklerskiego. Często cena za transakcję wskazuje na poziom usług oferowanych przez firmę. Na przykład firma maklerska, która pobiera opłaty na niższym końcu skali, może nie wykonywać transakcji tak szybko, jak ta, która pobiera wyższe opłaty. Podobnie firma, która pobiera wyższe prowizje, zwykle oferuje bardziej spersonalizowaną obsługę. Często dom maklerski może również oferować badania rynku i strategie inwestycyjne. Chociaż wiele informacji odkrytych przez takie badania może być dostępnych w Internecie, wiele osób nie ma czasu ani ochoty na ich poszukiwanie. W takich przypadkach posiadanie konta w firmie, która prowadzi dogłębne badania inwestycyjne, może być niezwykle korzystne. 

Czy warto skorzystać z pełnego brokera?

Ludzie, którzy korzystają z usług brokerów z pełną obsługą, chcą porady i uwagi eksperta, który poprowadzi ich sprawy finansowe. Są one zwykle złożone, ponieważ klienci ci są zwykle osobami o wysokiej wartości netto ze złożonymi sprawami finansowymi. Są gotowi i są w stanie zapłacić średnio od 1% do 3% swoich aktywów rocznie za usługę. Osoby korzystające z internetowego brokera rabatowego mogą czuć się pewnie w swojej zdolności do radzenia sobie z własnymi finansami i podejmowania własnych decyzji. Broker jest zasadniczo pośrednikiem. Brokerzy dopasowują kupujących do sprzedawców, finalizują transakcję między obiema stronami i pobierają opłatę za swoją usługę. Jeśli korzystasz z internetowego domu maklerskiego do kupowania akcji, nie ma ludzkiej pozycji między tobą a transakcją. Oprogramowanie maklerskie sprawia, że dopasowanie. Jeśli korzystasz z pełnego pośrednictwa, proces jest bardzo podobny, z wyjątkiem tego, że ktoś inny naciska na klawiaturze. Jednak dom maklerski z pełną obsługą mógł zidentyfikować dobrą okazję inwestycyjną, omówić ją z klientem i działać w imieniu klienta przy dokonywaniu transakcji.

Funkcje domu maklerskiego

Główną funkcją brokera jest rozwiązywanie problemów klienta za opłatą. Istnieją jednak inne funkcje brokera istniejące dzisiaj. Dom maklerski może:

  • Wykonywać transakcje na rynkach finansowych kosztem klienta i w jego imieniu
  • Zapewniać wsparcie informacyjne na temat sytuacji na platformach transakcyjnych, wysyłając powiadomienia o kwotowaniach i mechanizmach handlowych
  • Podawać informacje o innych uczestnikach rynku, podejmując właściwą decyzję o przeprowadzeniu transakcji przez klienta
  • Udzielać kredytów klientom na transakcje z depozytem zabezpieczającym
  • Przechowywać i ochraniać dane klientów
  • Tworzyć bazy technicznej do dokonywania transakcji na giełdzie